Çekirdek Ailem


Öğrenciliğimde arkadaşlarımla konuşurken "Ben çalışan hanımla evlenmem" derdim. Bana "Sen çok Osmanlı kafalısın" derlerdi. Ben de derdim ki: "İkiniz de çalışıyorsanız, işten gelince ikiniz de yorgunsunuz. O yemek yapıyorsa sen salata yapacaksın, o bulaşık yıkıyorsa sen durulayacaksın. Ben işten gelince 'yorgunum' deyip ayaklarımı uzatmak isterim...".

Nasip, kısmet... Ev hanımı bir eşim oldu. Yemek bulaşık değilmiş önemli olan... Meğer çocuk bakımıymış. Ben hiç hesap edememişim. Şükür üç evlat büyüttük. Bir gün demedik ki "çocuğumuza kim bakacak?"  Anneleri hep yanlarındaydı evlatlarımızın.

Mesaisi hiç benden az olmadı eşimin. Güne hep birlikte başladık. Hemen her sabah kahvaltımız beraberdi, halen de öyledir. Evlendiğimizde bir ücra nahiyede sağlık ocağında çalışıyordum. Orada birlikte başladık. Mecburi hizmette, askerlikte, ihtisasa hazırlanırken, asistanlıkta, akademik kariyerimin her aşamasında... Yoklukta, varlıkta. Mutlulukta, darlıkta... Neye niyetlendiysem hep arkamda...

Büyük kızım baba mesleğini seçti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Kadın Doğum sözlüsünde babasından sınava girdiğinde ortalama bir öğrenciden çok daha fazla zorlanmıştı :-) Ama, mezuniyet töreninde diplomasını babasının elinden alınca herhalde unutmuştur. Ben çok duygulanmış, çok gururlanmıştım. Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini tamamladı... O süre içinde hayat arkadaşını buldu... 2013 baharında anne oldu. Bu arada ben de büyükbaba oldum yani. (Hadi dede demeyelim şimdilik!)

Baba kız birlikte ortak kurslara gidiyoruz. Fonksiyonel Tıp Modüllerinde beraber öğrenciyiz. GAPS ve Fitoterapi sertifikalarını birlikte aldık.

Oğlum Samsun Fen Lisesi'nin bitirdikten sonra, Sabancı Üniversitesi'nde 2/3 burslu olarak mekatronik mühendisliği eğitimi aldı. Şimdi Zürih'te ETH'da yüksek lisans eğitimini tamamladı. Almanya'da 3 yıl çalıştıktan sonra tekrar Zürih'e döndü. Ama artık öğrenci olarak değil kalifiye bir mühendis olarak çalışıyor... Orada da hayat arkadaşını buldu, Temmuz 2021'de de mürüvvetini gördük. Şükür...

Son beşiğimiz küçük kızım da Bahçeşehir öğrencisi... Psikoloji okumak arzusunda...

Annemi maalesef 2018 Ekim'de kaybettim, babam şükür şimdilik sağ ve sağlıklı...