Ayrıntılı ultrason başka bir kavram...

Bu cihazların bir özelliği değil, muayenenin bir özelliği. Adından anlaşılabileceği gibi, anne karnındaki bebeğin ultrason yardımı ile muayenesi demek aslında. Bu muayene ile bebeğimizin elbette tansiyonunu, ateşini bakamıyoruz. Kontrol edebildiklerimiz yapısal anormalliklerin olup olmadığı.

Kontrol edilebilen özellikler kullanılan cihazların kapasitesi ile birlikte gün geçtikçe artıyor. Dün seçilemeyen bazı anormallikler, bugün görülebilir oluyor. Bugün göremediklerimiz yarın görülebilecekler.

Sonuçta ne dünün, ne yarının teknolojisinin bugün bize bir yararı yok. Biz bugünün doktorları olarak bugünün hastalarında ulaşabildiğimiz teknoloji ile muayenelerimizi yapıyoruz.

Yapılan muayenelerde fark edilmesi gereken anormalliklerin bunun altında olmamalı denen bir alt sınır standardı var. Üst sınırı yok denecek kadar uzak. Çünkü üst sınırda dünyanın en iyi doktoru kimse o var... Dünyanın en iyi futbolcusu kimse onun gibi... O futbolcu da gelip Anadolu şehir takımlarında oynamıyor.

Bizden beklenen elimizden gelenin en iyisini, yapabileceğimiz en az düzeyde hata ve yanılmayla yapmak için samimi bir çabayla çalışmak...

Bu arada yeri gelmişken, böyle çalışmak sadece doktorların mı görevidir? Yoksa, çiftçi iseniz kendi yiyemeyeceğiniz kadar aşırı ilaçladığınız sebzeyi meyveyi satmak size serbest mi? Satıcı iseniz, yaptığınız kârlı ticaret meslektaşlarınız arasında "kazıkçılık" diye mi adlandırılıyor? Memursanız ya da idareci iseniz ufak tefek ek gelirlerinize etrafınızdakiler rüşvet mi diyorlar? Sizin geçiminizi sağlamak için yaptığınız işler, kaçakçılık şubesinin ilgi alanında mı? Hakkınızdaki adli davalar "sahtecilik" le mi bitiyor?

Derler ki, mitolojinin başından beri, iyi ile kötünün mücadelesi hep var olmuş, hep de olacak... Sürekli olarak irili ufaklı zaferler ve yenilgiler olsa da ne iyiler, ne kötüler, hiçbirisi uzun süre galip kalamayacak. Önemli olan galip veya mağlup olmak değil, ne tarafta mücadele ettiğiniz.

Hepimizin meslektaşları var, hepimizi utandıran... Sizin yok mu?

***

Neyse...

Ayrıntılı Ultrason konusunda hazırlamış olduğum bir video daha iyi fikir verecektir umarım...