Kipros Nikolaides (Londra King' College'de çalışıyor, Türkiye'den de epeyce hastası var)

Gebelik boyunca tek bir kez bebeğin ultrason muayenesi yapılacak olsa en uygun hafta 22.inci haftadır. Daha doğrusu 20-22 haftalar arası... Nedeni anomalilerin anlaşılabilmesi açısında, bebeklerin epeyce büyümüş olmaları bir avantaj. Öte yandan ağır bir anomali görürsek gebeliği sonlandırabilmek için üst sınır olarak kabul edilen 24.üncü hafta üst sınırının geçilmemiş olması...

Yani ne erken ne geç, tam zamanı...

Bu sitenin "Anomaliler" bölümünde en sık görülenlerini basit bir dille anlatmaya çalıştığım anomaliler araştırılır.

Bu muayenede ultrasonla görülebiliecek anomalilerin olup olmadığı saptanır. Doğaldır ki tüm anomaliler ultrasonla görülememektedir. Bu yüzden izlenebilen anomaliler açısından bir standart olmalıdır. Ama, hangi koşullardaki hekimden, hangi ücretle, hangi düzeyde? Sadece anomalilerle uğraşan Kypros Nikolaides standardında muayeneyi Londra King's College'deki düzeyindeki ayrıntılı muayeneyi, yurdum hastanelerinin köle standartlarında çalıştırılan hekimlerinden beklemek insaf ölçülerine sığmaz elbette... Hekimlerin kullandıkları ultrason cihazlarının çözünürlükleri aynı olmadığı için her hekimden aynı düzeyde bir muayene beklemek gerçekçi değildir.

Öte yandan, hekimler de insandır. Kaleciler gibi, hakemler gibi, hakimler gibi, ustalar gibi, öğretmenler gibi... Hâsılı diğer insanlar gibi hatalar ve meslek kazaları yapabilirler. Bu muayenelerde bir anomaliyi görememiş olmaları o anomaliyi oluşturdukları anlamına gelmez. Bebeklerin elinin olmayışı görmemek, elini kesmiş olma ile eş tutulabilir mi? Bu durumlarda toplumun ve hukuk sisteminin bu "meslek kazalarını" bir tazminat fırsatı olarak görmeleri uzun dönemde ağır zararlar oluşturmaktadır. Nasıl mı? Bu başka bir konu Kimler Hekim Olmalı? başlıklı konuda biraz irdelemeye çalıştım (https://www.tayfunalper.com/makale.aspx?Bolum_ID=327&Konu_ID=520)