Yeni evli bir çift nedensiz bir kaygıyla evlenmelerine 15 gün kala gelseler ve: "Biz çocukları çok seviyoruz, evlenir evlenmez çocuğumuz olsun istiyoruz. Olur mu acaba?" diye sorsalar, ne cevap verirsiniz? Hiç taş çekilmeden: "Bu karta çinko olur mu? Tombala olur mu?" demek gibi bir şey. 

Kartlarda eksik, yırtık varsa olmaz tabii... Ama yoksa, kartlar normal görülüyorsa?

Bunun gerçek infertilitede karşılığı aşağıdaki tabloda verilmiş. İnfertilite olayına biraz farklı bir açıdan bakış getiriyor bu rakamlar. Denilen o ki, gerçekten infertil denirse üremesi hiç olmayan demek olur. Tedavi ile bile olsa demek ki gerçekten infertil değilmiş. O halde infertiliteyi "gebeliğin arzu edilen sürede gerçekleşmemesi" olarak kabul edelim denmiş. Günlük hayata daha uygun... Sıklıkla raslıyoruz, sizler de duyuyorsunuzdur: Tüp-bebek tedavisinden birkaç yıl sonra kendiliğinden gebelikler, veya kaç tüp-bebek uygulamasında gebelik olmayıp sonrasında kendiliğinden olan... Ya da defalarca yapılan tüp-bebek tedavilerine rağmen bir türlü gebelik olmayan, sonrasında da olmayan...

O zaman bizim tedavilerle yaptığımız ne?

Galiba, gebelik olabilecek olanları bir an önce, bir kısmını da doğurganlık mevsimi tamamen geçmeden önce bebeklerine kavuşturmak.

Şimdi aşağıdaki bilimsel tabloyu inceleyin. Eşinizle birlikte ne kadar bekleyebileceğinizi kararlaştırın. Hangi kartı seçip bekleyeceğinizi tercih edin. Ama bilin ki, tombala sayılarının tümü çekildiğinde oyun çoktan bitmiş oluyor. Bu arada doktorunuza sorun, "Gebelik oluşmasına mutlak engel olabilecek bir sorun var mı?" Eksik, yırtık tombala kağıtlarıyla bekliyor olmayasınız diye...

Tabloda geçen yazıların Türkçe Çevirisi:

Category = Kategori
MFR = "Aylık Üreme Oranı" başharfleri ile kısaltma
Cumulative Pregnancy Rate After = Süre sonunda oluşan toplam gebeliklerin oranı (Örneğin. 6 ay sonunda ilk ayda, ikinci ayda, üçüncü vs ayda oluşan gebeliklerin toplamının oranı)
mo. = month kelimesinin kısaltması, yani ay
Superfertile = Aşırı üreme
Normally fertile = Normal üreme
Moderately subfertile = Hafif azalmış üreme
Severely subfertile = Ağır üreme güçlüğü
İnfertile = Hiç üreyememe

Bir de istatistiksel bir tahmin yöntemi var.

Yumurtlama problemi OLMAYAN, Ağır Erkek Faktörü OLMAYAN, İKİ TARAFLI TÜPLER KAPALI olanlar hariç:

http://www.freya.nl/probability.php?PCT=0 linkinden (İngilizce) bir yıl içinde gebelik beklentileri ile ilgili bir tahmin alabilirler.