Dikkat! Bu bölümde yazılan anomalileri okumak
ve incelemek sizleri incitebilir,
korkutabilir.
İsterseniz bu bölümü atlayıp web sitemin diğer bölümlerine geçebilirsiniz. Yok ben başka yerde de olsa arayıp, bulup, okuyacağım diyorsanız o zaman buyurun... Zaten ben yazsam da yazmasam da bu hastalıklar yeryüzünden de, internetten de kaybolmayacak.

***

 

En sık görülen fetal anomalilerin başında gelen gruptur:

Spina bifida veya meningomiyelosel olarak isimlendirilen hastalık omurganın düzgün kapanamaması nedeniyle sırtın açık kalması olarak basitçe tanımlanabilir. Sorun bebek doğduktan sonra önem kazanır. Çünkü, o zamana kadar kapanamamış omurgadan dışarı bir kese şeklinde sarkan omuriliğin zarları anne karnında su içinde korunaklıdır. Bebek doğunca ince bir soğan zarı kadar bir zarın altında omurilik dış etkenlere, özellikle mikroplara açık olacaktır. Sonuçta omurilik hasar görünce bir sinirin hasar görmesi nasıl sonuçlanacaksa öyle sorunlar ortaya çıkacaktır. Yani, belden aşağı giden sinirlerin tümü etkileneceği için düzgün yürüyememe, idrar veya büyük abdest tutamama veya yapmakta güçlük gibi...

Böyle bir bebek doğduğunda tedavi olarak yapılacaklar mevcut olmakla birlikte, sorun hiç yokmuşçasına tamamen iyileşme maalesef mümkün olmayacaktır. Yapılacaklar daha çok rehabilitasyon çerçevesinde kalacaktır. Özellikle beraberinde beyinde su toplanması da varsa tekrarlayan beyin ameliyatları ile şant denilen ince borucuklarla beynin aşırı dolan sıvıdan zarar görmesi engellenmeye çalışılır.

Bu durum gebelik sırasında görülebilirse tedavi açısından alınabilecek bir önlem veya tedavi yoktur. Tedavi olarak önerebileceğimiz tek yol gebeliğin düşükle sonlandırılmasıdır. Herkes için kabul edilebilir bir yol değil. Bizim daha önce yaptığımız bir çalışmada çiftlerin % 20'si "Böyle bile olsa bizim bebeğimizdir. Canın veren biz değiliz, alacak olan da biz değiliz. Her nasılsa gebeliği devam ettirmek isteriz." demişlerdi. Kalan % 80 ise başka bir açıdan bakarak çocuklarının bakımıyla ilgili bir üşenme nedeniyle değil ama, çocuklarının yaşayacakları önceden belli olan acıları göz göre kabul etmeyi doğru bulmamışlardı. Yani düşük yaptırmayı kabul etmişlerdi.

Neyin doğru olduğunun kesin bir cetveli yok.

Herkesin kendi doğruları ile yaşama hakkı var tabii ki. Anomalili de olsa doğacak bebeğin de isteklerine göre yaşamaya hakkı var elbette! Keşke bir yolu olsaydı da onlara sorabilseydik. Kendileri neyi tercih ederlerdi? Doğmamayı mı isterlerdi? Ama yok bir yolu... Soramazsınız ki bebeğinize... Olsa olsa, kendinizi onların yerine koyup birer anne baba olarak ve cevabınızı verebilirsiniz, muhtemelen bebeğiniz de sizin gibi düşünürdü. Sizin doğrunuz ne ise bebeğinizin de doğrusu herhalde aynı olurdu... Kim bilir?