Yeni Normal…

Corona gerçeği ile tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de, bizim kişisel yaşam tarzlarımızda da bir uyum süreci olacak. Normal yeniden belirleniyor…

Eskisi gibi samimiyeti onaylamak için tokalaşmak, sevinci veya kederi paylaşmak için sarılmak, teselli için veya güven vermek için elini tutmak… Uzunca bir süre yaşamlarımızda olamayacak. Belki de hiç dönmeyecek. Onu şimdilik bilemiyoruz.

Nedenini hepimiz bilsek de, aslında benim masken seni korumak için, senin masken beni korumak için olsa da… İnsanız… İnsan alınıyor… Birbirimize maskelerin, yüz koruyucuların arkasından bakmak, dokunduğu yere dokunmamak… Cüzzamlı gibi, mikroplu gibi, en azından kirli gibi muamele etmek… Rahatsız edici… Mecburen katlanacağız…

Ama bu rahatsızlık için bir şeyler yapabiliriz. Sevgimizi belli etmek için aktif olarak gayret gösterebiliriz. Fiziki mesafenin sosyal soğukluk haline dönüşmesine izin vermeyebiliriz. Maskelerin arkasından bile olsa, gözlerin güldüğü her zaman anlaşılır. Sesin gülümsemesi de duyulur. Görünmüyoruz diye ihmal etmeyelim. Gülümseyelim.

Geçen gün bir çift ile görüntülü görüşme yaptık. Fark ettiğim şu oldu, ben yüz yüze görüşmeyi özlemişim. Corona sonrası maskelerden yüzlerini göremediğim, benim maskemin, bazen de siperliğimin arkasından sadece sesimle yaptığımız hekim hasta görüşmesinden çok daha kaliteli oldu.

Yani yıllardır var olan telemedicine veya telehealth bir zamanlar doğrudan yüz yüze görüşmenin asla yerini tutamaz derken, dünya değişti, koşullar değişti. Şimdi daha samimi, daha yakın olmak için daha uzak olmak avantajlı oldu.Demek ki şimdi ekran zamanı…

Her ne kadar Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olsam da yıllar içinde ağırlıklı olarak çalışma alanım infertilite (üreme güçlüğü) ve gebe ultrasonu alanlarında derinleşti.

Son yıllarda aldığım Fonksiyonel Tıp, GAPS, Fitoterapi eğitimleri ile genişleyen bakış açım ile bu alanlardaki bilgilerim arasında öncelik sırasında ciddi değişiklikler oldu.

Ultrason muayenelerimi sadece Samsun Medical Park Hastanesinde yapıyorum. Ultrasonografiyi bizzat hastanın başında ve ultrasonu kendim yapabileceğim için uzaktan görüşmenin pek bir kullanım alanı olamıyor.

Öte yandan, infertilite, yani gebe kalamama veya gebeliği sürdürememe konusundaki tecrübe ve deneyimimi yeni telehealth (uzaktan tıp) uygulamaları ile kullanabilmem mümkün.

Hastanın şikayetlerini dinlemek, tetkik, bulgu ve varsa önceki tedavilerini incelemek, gerekli tamamlayıcı bilgileri dinlemek ve durumu değerlendirmek uzaktan görüşme ile mümkün. Bu durumda çift için seçenekleri belirlemek, tercihlerine göre öncelikleri netleştirmek, mevcut bilgi ve bulgulara uygun yol haritasını ve gerekli tedavi planını çizmek böyle de mümkün...

Hal böyle olunca, gerekli yardımcı üreme tekniklerinin uygulaması için planladığım tedavileri sadece VM Medical Park Samsun Merkezi’mizde değil, İAÜ VM Medical Park Florya ve VM Medical Park Pendik Tüp Bebek Merkezleri’mizdeki ekiplerimiz eliyle uygulamak da mümkün…

Bu iki alandaki muayene isteklerinizi 0 539 662 00 36 numaraya WhatsApp üzerinden iletirseniz, ilgili hasta danışmanlarımızdan birisi sizi arayacaktır. Duruma göre ya görüntülü görüşme ya da klinik muayene için sizin ve benim için uygun zamana randevunuzu planlayacaklardır.

Randevunuzu aldıktan sonra, annebabaoluyoruz.biz web-sitemi ziyaret edin, ücretsiz üye olun. Hazırladığım sorulara samimi cevaplar verin. Böylece, önemli bazı bilgileriniz önceden elimin altında olabilsin.

Aslında, ister üreme güçlüğü nedeniyle anne baba olmaya çalışan bir çift, isterse hamilelik oluşmuş bebek bekleyen bir çift olun, randevu almasanız da, tedaviye gelmeseniz de fark etmez. Yine de bu siteye üye olup sorularımı cevaplayın. Muayeneye gelseniz de, gelmeseniz de sağlık açısından yaşam tarzınıza bir ayna tutsun cevaplarınız. Size çok yararlı olacaktır, bundan emin olun…